• Parafia Świętego Marcina w Słupnie

    Parafia Świętego Marcina w Słupnie

  • Parafia Świętego Marcina w Słupnie

    Parafia Świętego Marcina w Słupnie

Około 70 pątników wzięło udział w VI Pieszej Pielgrzymce z Płocka do Słupna - miejsca internowania podczas II wojny światowej bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bł. bp. Leona Wetmańskiego. Odbyła się ona 23 sierpnia z inicjatywy Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, miała charakter dziękczynny za dar błogosławionych biskupów męczenników w 15. rocznicę ich beatyfikacji. Pielgrzymi dziękowali również za dar kanonizacji św. Jana Pawła II.

 

 

Pielgrzymi przeszli około 16 km, trasę podzielono na cztery etapy. Podczas drogi m.in. zapoznali się z życiorysem arcybiskupa, modlili na różańcu z rozważaniami zaczerpniętymi z nauczania błogosławionego Pasterza diecezji płockiej, dzieli się świadectwem swojej wiary.

Około 70 pątnikom: dzieciom, studentom, dorosłym (najstarszy pątnik miał ponad 80 lat) towarzyszyli księża: ks. Piotr Marzec – przewodnik pielgrzymki i asystent Akacji Katolickiej Diecezji Płockiej, rektora Wyższego Seminarium duchownego ks. dr Marek Jarosz oraz dyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej ks. Krzysztof Jończyk - pielgrzymka była na bieżąco relacjonowana na antenie rozgłośni.

Po dotarciu do Słupna pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. koncelebrowanej, sprawowanej pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego. W głoszonym słowie hierarcha przypomniał słowa św. Jana Pawła II, skierowane do diecezjan z Płocka 13 czerwca 1999 r. Przybyli oni wówczas do Warszawy, aby uczestniczyć w beatyfikacji męczenników II wojny światowej, w tym abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego.

„`To wielki dar Bożej Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał Wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości`. Dar zobowiązuje do dziękczynienia i pielęgnacji, dlatego tym cenniejsza jest wasza pielgrzymkowa inicjatywa. Dziękuję wam za nią i za trud świadectwa”, mówił biskup pomocniczy w Płocku.

Przytoczył również nauczanie papieża Polaka z pielgrzymki do Płocka 7 czerwca 1991 r. Jan Paweł II zachęcał wówczas: „`Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu uczciwość: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju. Niech w nowych warunkach słowo to nabiera nowego, dojrzałego znaczenia`”.

VI pielgrzymka do Słupna zakończyła się wspólną agapą przygotowaną przez wiernych parafii św. Marcina w Słupnie oraz modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia przy pomniku - grobie upamiętniającym śmierć 20 mieszkańców Słupna i okolic w dniu 28 sierpnia 1942 r.

Joomla templates by a4joomla